پرینتر سه بعدی برای کودکان. آیا کودکان به پرینتر سه بعدی نیاز دارند؟

1

پرینتر های سه بعدی امروزه در همه جا دیده می شوند. در خانه ها در صنایع مختلف و در هر جایی می توانید نمونه هایی از آن هارا ببینید(برای دیدن کاربرد های پرینتر های سه بعدی اینجا کیک کنید). اما وضعیت کودکان  و چاپگر های سه بعدی چگونه است؟ آیا پرینتر های سه بعدی یک ابزار کار، شبیه یک دریل، به حساب می آیند؟ یا شبیه یک لپتاپ هستند، که علاوه بر کارهای تخصصی، یک ابزار با کاربری عمومی هم به حساب می آیند؟

پرینتر های سه بعدی برای کودکان شاید در بسیاری از موارد تنها یک تکنیک برای توسعه بازار باشد که توسط شرکت های تولید کننده به کار گرفته می شود. اما اگر به بررسی ارتباط کودکان با پرینتر سه بعدی بیشتر بپردازیم، می تواند هم به توسعه بازار و هم به توسعه محصولات جدید تر و کاراتر و هم به تربیت و پرورش نسلی از کودکان خلاق و نوآور کمک کند.

پرینتر سه بعدی یک ابزار تخخصی است یا یک ابزار با کاربرد عمومی؟

پاسخ این سوال کاملا بدیهی و مشخص است. هر دو. پرینتر های سه بعدی بیشتر از این که شبیه دریل باشند به لپتاپ ها شبیه اند. آن دسته که قدرتمند تر و گران قیمت تر هستند، می توانند کارهای حرفه ای و تخصصی انجام دهند. آن هایی هم که ساده تر و ارزان تر هستند، می توانند کاربرد عام تری داشته باشند.

موضوع دیگر در این بخش این است فناوری خود نیز خالق کاربرد هایش است. روزگاری که لیزر کشف شد کسی نمی دانست که روزی در درمان سرطان یا ساخت پرینتر های سه بعدی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما گسترش آن در حوزه های مختلف سبب شد که یک راه حل برای مسائل زیادی باشد، زیرا در دسترس بود.

پرینتر های سه بعدی برای کودکان

این ابزار که هم تخصصی است و هم کاربری عام دارد، هرچه بیشتر در دسترس باشد، کاربرد های بیشتری برای آن پیدا خواهد شد. اما مقوله پرینتر سه بعدی برای کودکان چگونه است؟ مفید است یا مضر؟

فواید پرینتر های سه بعدی برای کودکان

کودکی مرحله رشد و شکل گیری افراد است، مهارت ها، علایق، استعداد ها در این سنین شکوفا می شود. بدون شک وجود ابزار های بیشتر می تواند به شکوفا شدن استعدادها، پرورش توان نوآوری و … کمک کند.

تبدیل ایده های درون ذهن کودکان به واقعیت ها، نظیر اسباب بازی های محبوبشان، می تواند نقش قابل توجهی در مهارت های کودکان داشته باشد. همچنین از سویی دیگر، استفاده از پرینتر های سه بعدی، مشوقی برای توسعه مهارت های مرتبط دیگر از جمله مهارت های نرم افزاری و طراحی و … می باشد.

کودکان شاید ابتدا از طرح های آماده استفاده کنند، نظیر طرح هایی که در وبسایت Thingiverse.com وجود دارد. اما در نهایت خودشان به سمت طراحی و خلق کشیده خواهند شد. همین موضوع ارتباط آن ها را با نرم افزار های کامپیوتری بیشتر خواهد کرد.

همچنین آزمون و خطاهای کودک در ساخت و پرداخت قطعات، زمینه ساز درک بهتر کودک از دنیای واقعی می شود. همین موضوع حتی می تواند به تقویت مهارت های کودک در ورود به بازار کار در آینده نیز تاثیر گذار باشد.

نکات منفی پرینتر سه بعدی برای کودکان

سلامت کودک اولین موضوع است. سوالی که باید پاسخ داده شود این است که “آیا پرینتر های سه بعدی برای کودکان بی خطر هستند؟”. موضوعی که باید شفاف شود منظور ما از کودک است، در این مقاله منظور از کودک شخص قبل از سنین نوجوانی است. برای این گروه برخی خطرات در پرینتر های سه بعدی متداول در بازار وجود دارد.

پرینتر های اقتصادی ( FDM و DLP ) گزینه های همیشگی پیش روی خانواده ها هستند. از میان این دو پرینتر، پرینتر های DLP به واسطه استفاده از رزین ها مناسب کودکان نیستند. اما پرینتر های FDM ( مثلا با ماده اولیه PLA) که برای این منظور مناسب ترین اند، باز هم می توانند به واسطه حرارت بالای بخش نازل و همچنین سیستم های حرکتی برای کودکان مناسب تهدید هایی را ایجاد کنند.

چاپگرهای سه بعدی باید برای کودکان باز طراحی شده و اختصاصی برای کودکان طراحی شوند تا این خطرات کاهش یابد.

مورد بعدی از زاویه پرورش کودکان است، ضرب المثل معروفی است که می گوید” کودکی که چکش در دست داشته باشد تمام جهان را میخ می بیند”. پرینتر سه بعدی یک راه حل برای بسیاری از مسائل در ساخت است. این موضوع نباید سبب شود که کودک پرینتر سه بعدی را جایگزین همه راه ها کند. کودکان نیاز دارند که سایر مهارت های دیگر( به عنوان نمونه ساخت با دست، ساختن کاردستی ها با وسایل دیگر و …) را نیز فرا بگیرند. به همین خاطر خانواده ها باید دقت بیشتری به این موضوع داشته باشند که وجود یک راه حل ساده، سبب تنبلی و عدم فراگیری مهارت های دیگر نشود.

جمع بندی

پرینتر های سه بعدی برای کودکان مزایای بسیاری دارند و به خودی خود نیز ضرری ایجاد نمی کنند، مضرات آن ها در نحوه استفاده از آن ها می باشد که باید خانواده دقت و مراقبت بیشتری به خرج دهند.

همچنین نباید هر گونه پرینتر سه بعدی خانگی ای را در اختیار کودکان قرار داد. بهتر است پرینتر های سه بعدی ای که ملاحضات ایمنی را در نظر گرفته اند انتخاب گردند. همچنین شرکت های تولید کننده نیز اگر به دنبال گسترش بازار خود هستند، محصولات خود را نیز توسعه دهند تا مناسب گردند.

مطالب پیشنهادی
چاپ سه بعدی چوب
وبلاگ

چاپ سه بعدی چوب

چاپگر های سه بعدی امروزه مواد بسیاری را می تواند بسازند، پلیمر ها، فلزات، سرامیک ها و کامپوزیت ها امروزه با مکانیزم های مختلفی چاپ

کامل بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرفصل مطالب