آموزش ساخت پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی نه تنها می تواند برای شما وسایلی که نیاز دارید را بسازد، بلکه شما خودتان هم می توانید پرینتر سه بعدی خود را بسازید. امروزه فناوری ساخت افزایشی یا چاپ سه بعدی پیشرفت فراوانی داشته است. گونه های مختلف از پرینتر های سه بعدی موجود است. برخی از این چاپگرهای سه بعدی تکنولوژی های بسیار پیشرفته و پیچیده ای دارند. اما برخی از پرینترهای سه بعدی بسیار ساده هستند، به گونه ای که می توانید آن ها را خودتان بسازید.

پرینتر سه بعدی FDM شناخته شده ترین پرینتر سه بعدی می باشد. این پرینتر برای ساخت قطعات از جنس پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. این پرینتر ها که ارزان ترین پرینتر سه بعدی نیز به حساب می آیند، ساخت بسیار ساده ای دارند. در این بخش ما یک ویدئو آموزش کامل ساخت پرینتر سه بعدی FDM را در اختیار شما قرار می دهیم. در این ویدئو شما با تمامی قطعات، نحوه عملکرد هر یک از اجزا و نحوه مونتاژ آن ها آشنا می شوید. این ویدئو یک دوره آموزش نسبتا کامل به حساب می آید.

اما پیش از دانلود ومشاهده ویدئو نیز یک نقشه راه از فرایند ساخت پرینتر سه بعدی برای شما به اختصار آورده ایم. که پیشنهاد می کنیم اول آن را بخوانید و سپس به مشاهده ویدئو بپردازید.

آموزش ویدئویی ساخت پرینتر سه بعدی

مدت زمان ویدئو : 140 دقیقه || حجم فایل : 380 مگابایت || زبان : انگلیسی

این ویدئو در کانال یوتیوب drdflo منتشر شده است. با توجه به فیلتر بودن یوتیوب در ایران و احتمال عدم دسترسی برخی از علاقه مندان به این ویدئو در یوتیوب، ما لینک دانلود این ویدئو را در ادامه برای شما قرار داده ایم.

با توجه به این که تمام اعتبار و حقوق مربوط به این کانال یوتیوب است، پیشنهاد می شود که در صورت امکان از طریق یوتیوب مشاهده کنید.

همچنین می توانید با مراجعه به وبسایت Dr.Dflo از سایر آموزش ها نیز استفاده کنید.

نقشه راه ساخت پرینتر سه بعدی FDM

ساخت پرینتر سه بعدی FDM چندان فرایند دشوار و پیچیده ای ندارد. شاید هنگام خواندن این مقاله و یا شاید هنگام ساخت اولین پرینتر سه بعدی خود، این مراحل کمی ترسناک به نظر آید، اما پس از مدتی تنها یک فرایند ساده و دلپذیر یکی دو ساعته است.

این که شما اینجا هستید، یعنی اولین گام برای ساختن پرینتر سه بعدی را برداشته اید. ابتدا باید با این فناوری آشنا شوید، قطعات اصلی آن را بشناسید و بدانید چه مسیری در انتظار شماست ما در این مرحله به شما کمک می کنیم.

طراحی پرینتر سه بعدی

ساخت پرینتر سه بعدی با طراحی شروع می شود. بسیاری از پرینتر های سه بعدی از طرح های مشابه استفاده می کنند ولی برخی دیگر طرح ها و دیزاین های بسیار متفاوتی دارند. اگر شما می خواهید پرینتر سه بعدی مشابه با سایر پرینتر های سه بعدی بسازید، نیازمند فرایند طراحی زیادی نخواهید بود. اما اگر به دنبال ساختن پرینتر های سه بعدی متفاوت هستید، نیازمند آن هستید که در مرحله طراحی وقت زیادی را صرف کنید.

خروجی مرحله طراحی پرینتر سه بعدی شما را از قطعاتی که به آن ها نیاز دارید آگاه می کند. و بر اساس آن باید قطعات مورد نیاز را تهیه کنید.

تهیه قطعات برای ساخت پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی FDM از قطعات بسیار ساده ای تشکیل شده است. به دلیل به راحتی می توانید تمامی قطعات مورد نیاز آن را از بازار یا وبسایت های تخصصی تهیه کنید. همچنین برخی از کمپانی ها و شرکت ها کیت های ساخت پرینتر سه بعدی را ارائه می کنند. این کیت ها شامل تمامی قطعات و اجزای ساخت پرینتر سه بعدی و آموزش های مرتبط می باشد. 

کیت پرینتر سه بعدی می تواند یک گزینه بسیار خوب برای کسانی باشد که برای اولین بار به این حوزه وارد می شوند، زیرا هم صاحب یک پرینتر سه بعدی ارزان قیمت می شوند، همچنین با نحوه ساخت آن و عملکرد آن ها آشنا می شوند. به عنوان نمونه از طریق این لینک شما می توانید یک کیت کامل پرینتر سه بعدی و مینی سی ان سی را به صورت یکجا از آمازون تهیه کنید. همچنین وبسایت های ایرانی نظیر پرمان شاپ نیز برای خرید قطعات یدکی و همچنین کیت های سه بعدی مناسب هستند.

قطعات پرینتر سه بعدی

قطعات مورد نیاز برای ساخت پرینتر سه بعدی متفاوت است، میزان دقت، ابعاد، نوع استراکچر دستگاه از مهمترین مواردی است که سبب تفاوت در قطعات مورد نیاز می شود. شما بر حسب طراحی ای که داشته اید باید قطعات مورد نظر را تهیه کنید.

اما به صورت کلی ما یک دسته بندی از قطعات اصلی که شما نیاز دارید را معرفی می کنیم.

اجزای مکانیکی

پرینتر سه بعدی به صورت کلی شامل یک بدنه و شاسی است که نگهدارنده سیستم حرکتی، مانیتور ها و سایر اجزای پرینتر سه بعدی است. طبیعی است که این بخش با توجه به طراحی مورد نیاز شما باید تهیه شود. مثلا بدنه هایی از جنس پلکسی یا ورق فلزی، پیچ و مهره ها، گیره ها، صفحه ساخت، نازل ها و …

پرینتر سه بعدی شامل یک سیستم حرکتی است که بسته به نوع پرینتر سه بعدی که شما انتخاب می کنید متفاوت است. از مهمترین قطعات می توان به شفت ها، پیچ های متری، میله ها، بلبرینگ ها و … اشاره کرد.

شما با مشاهده ی ویدئو به صورت کامل با آن ها آشنا خواهید شد.

اجزای الکترونیکی

پرینتر سه بعدی اجزای الکترونیکی متنوعی دارد. این اجزا وظیفه کنترل سیستم را دارند. از مهمترین قطعات می توان به آردینو، صفحه کنترلر ها و نمایشگر ها، منبع تغدیه و استپر موتور و … اشاره کرد. ( در ویدئو با تمامی این موارد به صورت کامل آشنا می شوید.)

طبیعی است که هنگامی که تجربه کمی در الکترونیک داشته باشید، این بخش کمی ترسناک به نظر برسد. به همین خاطر یادگیری آن ها تنها از طریق یک متن یا مقاله به سادگی امکان پذیر نباشد. به همین خاطر ما از بیان جزئیات خود داری می کنیم.

سر هم کردن اجزا

ساخت پرینتر سه بعدی شاید در این مرحله به نظر برسد، اما مطمئن باشید در صورتی که قطعات مناسب را تهیه کرده باشید و در بخش طراحی نیز همه موارد را به خوبی طراحی کرده باشید، این بخش صرفا یک بخش بسیار ساده خواهد بود. در این مرحله شما اجزای مکانیکی را به هم وصل کرده و استراکچر دستگاه را می سازید. همچنین قطعات الکترونیکی را پس از انجام اتصالات مورد نیاز، به دستگاه وصل می کنید. در این مرحله شما یک پرینتر سه بعدی دارید، اما این پرینتر سه بعدی کار نخواهد کرد. زیرا همچنان مرحله سوم آن باقی مانده است.

تنظیمات نرم افزاری

ساخت پرینتر سه بعدی نیازمند این است که شما تنظیمات نرم افزاری مورد نیاز آن را نیز انجام دهید. این تنظیمات در واقع تمام حرکت ها و فعالیت های پرینتر سه بعدی شما را کنترل می کند. 

تست و بررسی

تست و بررسی عملکرد پرینتر سه بعدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مرحله باید از دستگاه خود برای ساخت طرح های خاصی که دقت و توانایی دستگاه شما را نشان می دهد استفاده کنید و در صورت وجود مشکلات باید به رفع آن ها اقدام کنید.

 

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید پرینتر سه بعدی؟

اگر تا به حال پرینتر سه بعدی نداشته اید، یا دانش تخصصی در طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی را ندارید، شاید خرید یک پرینتر سه بعدی آماده از یک برند مطرح و خوب گزینه ی بهتری باشد. اما اگر دانش و تجربه ی کافی را دارید، ساخت یک پرینتر سه بعدی FDM بسیار ارزان تر از خرید آن ها است و می توانید با ساختن آن ها بسیار صرفه جویی کنید.

ساختن پرینتر سه بعدی به عنوان یک شغل

ساخت پرینتر سه بعدی می تواند یک شغل برای شما باشد. در صورتی که در این حوزه تخصص پیدا کنید می توانید با طراحی و تولید پرینتر سه بعدی با برند اختصاصی خودتان کسب درآمد کنید. همچنین می توانید به عنوان یک متخصص به شرکت ها و صنایع در ساخت پرینتر سه بعدی های اختصاصی آن ها کمک کنید و با انجام پروژه های این چنینی کسب درآمد کنید.