پرینتر سه بعدی DLP

پرینتر سه بعدی DLP نیز یکی از پرینتر های بسیار پر کاربرد و با دقت بالا است که کاربرد های بسیاری دارد. این پرینتر های سه بعدی نیز همانند پرینتر سه بعدی FDM برای چاپ سه بعدی قطعات پلاستیکی استفاده می شوند.

مبنای کار این پرینتر ها نیز بر اساس فناوری ساخت افزایشی است. در صورتی که می خواهید با مفهوم فناوری ساخت افزایشی آشنا شوید مقاله ساخت افزایشی چیست و پرینتر های سه بعدی چه هستند را مطالعه کنید.

همچنین پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی با اصلی ترین فناوری های چاپ سه بعدی به صفحه چاپ سه بعدی مراجعه کنید.

پرینتر سه بعدی DLP چیست؟

پرینتر سه بعدی DLP

عبارت DLP  مخفف عبارت Digital Light Processing است که به فارسی پردازش دیجیتال نور ترجمه می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، نور نقش مهمی در پرینتر سه بعدی DLP دارد.

این پرینتر سه بعدی از نور به عنوان عامل پخت(CURE) رزین مایع، که ماده اولیه این پرینتر های سه بعدی است استفاده می کند. در واقع رزین مایع پلیمری که در یک مخزن قرار گرفته است، با تابش نور، لایه به لایه منجمد می شود و قطعه سه بعدی را می سازد. در ادامه به صورت کامل عملکرد پرینتر سه بعدی DLP را بررسی خواهیم کرد.

پرینتر سه بعدی DLP چه موادی را می تواند پرینت کند؟

پرینتر سه بعدی DLP برای چاپ سه بعدی پلاستیک ها به کار می رود. همانطور که در صفحه مربوط به پرینتر های FDM نیز توضیح دادیم، پلاستیک ها را می توان به دو دسته ترموپلاستیک ها و ترموست ها طبقه بندی کرد.

پرینتر های DLP پلیمرها برای چاپ سه بعدی پلیمرهای ترموست به کار می روند. پلیمر های ترمو ست هنگامی که در حالت مایع، که به آن رزین می گوییم، قرار دارند، توسط یک عامل Cure یا به اصطلاح پخته می شوند. این عامل می تواند یک ماده شیمیایی باشد یا در این مورد نور باشد. این رزین ها در جنس های مختلف و در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

چاپگر سه بعدی DLP چگونه کار می کند؟

پرینتر سه بعدی DLP ظاهر بسیار ساده ای دارد، در واقع برخلاف پرینتر FDM در آن اجزای بسیار زیادی مشاهده نمی کنید. در این بخش ابتدا اصلی ترین اجزا و بخش های چاپگر سه بعدی DLP را بررسی معرفی و بررسی می کنیم. پس از آن بررسی می کنیم که این اجزا چگونه در کنار یک دیگر عمل می کنند.

اجزا و قطعات  این چاپگر

پرینتر سه بعدی DLP قطعات زیادی دارد اما مهمترین آن ها شامل موارد زیر می باشد.

  • مخزن یا تانک: رزین مایع در این مخزن ریخته می شود و قطعه سه بعدی نیز در این مخزن شکل میگیرد.
  • صفحه ساخت: صفحه ای است که به سیستم حرکتی متصل است و بالا و پایین می رود، این صفحه در درون رزین غوطه ور شده و قطعه بر روی آن سخته می شود.
  • پرژکتور: پرژکتور با انداختن تصویر دو بعدی از سطح مقطع بر روی رزین، باعث جامد شدن لایه می شود.
  • رزین: ماده اولیه که در مخزن ریخته می شود.
  • سیستم حرکتی: سیستم حرکتی صفحه ساخت را در راستای عمود جابجا می کند.

اجزای اصلی پرینتر سه بعدی DLP

نحوه انجام پرینت در پرینتر سه بعدی DLP

در این روش نیز مراحل ابتدایی وجود دارد، که شامل آماده سازی فایل و انتقال فایل به دستگاه و ریختن رزین در مخزن دستگاه می باشد.

در اولین مرحله صفحه ساخت درون رزین غوطه ور می شود و به کف رزین می چسبد.

سپس با اندازه یک ضخامت لایه به سمت بالا حرکت می کند. در این حالت رزین بین سطح تانک و سطح سفحه ساخت را پر می کند. در مرحله بعد پرژکتور تصویری از سطح مقطع لایه ای که باید ساخته شود را بر قطعه می تاباند، نواحی روشن فرایند پخت یا Cure انجام می شود و نواحی خاموش به صورت مایع باقی می ماند. این فرایند ساخت یک لایه می باشد.

نکته مهم این است که هر نقطه خاموش و روشن در واقع یک پیکسل از تصویر است، به همین سبب دقت در این روش در حد یک پیکسل است که می توان از آن در چاپ طرح های بسیار ظریف استفاده کرد.

در مرحله بعد مجدد صفحه ساخت به اندازه یک لایه بالا می رود و دوباره فرایند قبلی تکرار می شود و لایه بعدی ساخته می شود.

با تکرار این فرایند قطعه سه بعدی به صورت کامل ساخته می شود.

در نهایت قطعه سه بعدی از صفحه ساخت جدا می شود.

در چاپگر سه بعدی DLP نیز برای برخی از بخش ها نیاز به استفاده از ساپورت است.

ساپورت نگه دارنده هایی هستند که باید به طرح سه بعدی اضافه شوند تا فرایند چاپ امکان پذیر شود. این ساپورت ها پس از تکمیل فرایند از قطعه جدا می شوند.

دقت چاپگر سه بعدی DLP

پرینتر سه بعدی DLP به سبب این که با پیکسل های روشن و خاموش نور کار می کند، دقتی در حدود پیکسل دارد. به همین واسطه دقت نهایی بسیار بالا می باشد.

همین موضوع سبب شده است که از این پرینتر سه بعدی برای ساخت طرح های بسیار ظریف نظیر قالب های جواهرات استفاده شود.

کاربردهای چاپگر سه بعدی DLP

از مهمترین کاربرد های پرینترهای سه بعدی DLP می توان به ساخت مدل های اولیه طلا و جواهرات، ساخت مدل های ریختگری برای قطعات بسیار پیچیده استفاده می شود.

سرعت چاپگر سه بعدی DLP

پرینتر سه بعدی DLP، به سبب آن که در هر مرحله یک لایه از تصویر را با هم میسازد، سرعت ساخت تنها به ارتفاع قطعه بستگی خواهد داشت. سطح مقطع هر لایه چه زیاد و چه کم، تاثیری در سرعت ساخت نخواهد داشت. برای مثال سرعت ساخت 20 مدل انگشتر و یک مدل انگشتر (در صورتی که در یک سطح قرار گرفته باشند) یکسان است.

قیمت پرینتر سه بعدی DLP

پرینتر سه بعدی DLP نسبت به پرینتر سه بعدی FDM قیمت بالاتری دارد، اما باز هم در رده پرینتر های ارزان قیمت به حساب می آید.

قیمت این پرینتر ها هم به کیفیت ساخت و سیستم ها و پرژکتور و ابعاد دستگاه بستگی دارد.

ماده اولیه این پرینتر ها بالاتر از قیمت ماده اولیه پرینتر های FDM می باشد.

پرینتر سه بعدی DLP در یک نگاه (جمع بندی)

پرینتر سه بعدی DLP یک پرینتر اقتصادی با دقت بالا می باشد که از رزین پلیمر های ترموست به عنوان ماده اولیه استفاده می کند. در این پلیمر ها تصویر(نور) سبب ساخته شدن هر لایه از قطعه می شود.

چاپگر سه بعدی DLP دقت بسیار بالایی دارد و در مواردی که نیاز به ساخت قطعات دقیق داریم از این پرینتر ها استفاده می کنیم.

از آنجایی که مواد ترموپلاست در این روش فراوری می شود، قطعه ساخته شده نهایی نسبت به حرارت حساس است و می سوزد. همین موضوع باعث شده که از این روش برای ساخت قالب های ریختگری دقیق استفاده شود.

اگر به دنبال خرید یک پرینتر هستید، این چاپگر به شما امکان ساخت طرح هایی بسیار دقیق را می دهد. هر چند باید حواستان به قیمت بالای مواد اولیه باشد.