سرمایه گذاری خطرپذیر در صنعت چاپ سه بعدی

سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه ساخت افزایشی

چاپ سه بعدی مورد استقبال شدید سرمایه گذاران خطرپذیر قرار گرفته است. این اتفاق در سال گذشته، آن هم در هنگامی که سرمایه گذاران محدودیت های بسیاری برای خودشان وضع می کردند رخ داده است. این اتفاق نشان از یک جهش بزرگ در این صنعت در سطح جهانی خواهد بود.

سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطر پذیر را می توان به صورت خلاصه نوعی سرمایه گذاری بر روی شرکت ها و تیم هایی دانست که ریسک بالایی برای سرمایه گذاران به همراه دارند. در این فرایند سرمایه گذاران بر روی تیم ها، شرکت هایی با ریسک بالا که پتانسیل رشد چند ده برابری را دارند سرمایه گذاری می کنند. تا سود های کلان آن ها جبران سرمایه گذاری های شکست خورده آن ها باشد.

سرمایه گذاران خطر پذیر نقش بسیاری در توسعه صنایع جدید داشته اند. امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان به واسطه سرمایه گذاران خطرپذیر تا بدین جا رشد کرده اند.

چاپ سه بعدی به سرمایه گذاری خطرپذیر نیاز دارد

چاپ سه بعدی با وجود آن که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف پیدا کرده است (برای آشنایی با کاربردهای پرینتر های سه بعدی این مقاله را مطالعه کنید.) و امروزه بسیار قدرتمند شده است، اما همچنان یک فناوری با ریسک بالا برای کسب و کار ها به حساب می آید. این فناوری همچنان در برخی حوزه ها گران قیمت به حساب می آید و همچنان یک ریسک بالا است. چاپ سه بعدی همچنان نیازمند پژوهش های علمی بسیار و آزمون و خطاهای زیاد در حوزه کسب و کار ها می باشد.

بسیاری از تیم های پژوهشی و همچنین استارتاپ های این حوزه نیازمند دریافت سرمایه از سوی سرمایه گذارانی هستند که ریسک پذیر باشند و همچنین صبر نسبتا بالایی نیز داشته باشند. زیرا فناوری پرینت سه بعدی همچنان مسیر طولانی ای را در پیش خود دارد. همچنین از سویی بسیاری از طرح های تجاری که مبتنی بر فناوری چاپ سه بعدی هستند ممکن است با شکست مواجه شوند. از این رو سرمایه گذاران خطر پذیر یک گزینه بسیار خوب برای این صنعت می باشد.

رشد حضور سرمایه گذاران خطر پذیر در صنعت چاپ سه بعدی به چه معناست؟

سرمایه گذاران خطر پذیر همیشه در حال رصد حوزه ها و صنایعی هستند که احتمال دارد آینده درخشانی از خود به نمایش بگذارند. از همین رو این حضور فزاینده را می توان به این گونه تعبیر کرد که سرمایه گذاران خطر پذیر به این صنعت امید بسیاری دارند. از سویی دیگر سرمایه گذاران خطر پذیر صرفا یک سرمایه گذار منفعل نیستند، بلکه به واسطه مهارت های خود در حوزه تجارت و کسب و کار و همچنین ارتباطات خود، زمینه ساز تحولات چشمگیر در آن صنایع نیز می شوند.

چاپ سه بعدی در سال های اخیر همیشه مورد توجه این سرمایه گذاران بوده است. اما پس از برخی اقدامات و لوایح کاخ سفید مبنی بر حمایت شرکت های صنعتی قدیمی از استارتاپ های حوزه چاپ سه بعدی، آینده درخشان تری در انتظار این حوزه خواهد بود.

از همین سو، تغییر رویه چاپ سه بعدی از ابزاری برای تولید محصولات خاص، به ابزاری برای تولید در تیراژ بالا و همچنین استفاده از این فناوری برای ساخت قطعات پیچیده که نیاز سایر صنایع پیشرفته می باشد، می تواند سرمایه گذاران خطر پذیر را به سرمایه گذاری در صنعت پرینت سه بعدی تشویق کند.

حجم سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه چاپ سه بعدی چه اندازه است؟

در سال 2022 در حدود 2.84 میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران خطر پذیر در صنعت چاپ سه بعدی سرمایه گذاری شده است که این رقم 14 درصد نسب به رقم سرمایه گذاری ها در سال 2021 افزایش یافته است. به عنوان یک نمونه شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر AM venture در سال گذشته 100 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد تا در استارتاپ ها و شرکت های حوزه چاپ سه بعدی سرمایه گذاری کند.

احسان تویسرکانی، پروفسور دانشگاه واترلو کانادا در حوزه ساخت افزایشی نیز معتقد است که سرمایه بسیاری برای سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد. این پروفسور همچنین معتقد است که توانایی این فناوری برای تسهیل زنجیره تامین شرکت های صنعتی و کاهش وابستگی های آن ها یکی از دلایلی است که سبب افزایش سرمایه گذاری ها در صنعت چاپ سه بعدی شده است.

جف هرمان، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Fabric 8labs که در سال اخیر جذب سرمایه قابل توجهی داشته است، سیاست های بایدن را در این زمینه تاثیر گذار دانسته است. شرکت آن ها نسل نوینی از پرینتر های سه بعدی را می سازند که با پرینتر های متداول امروزی تفاوت بسیاری دارد.

کاخ سفید در ماه می گذشته با سیاست هایی به دنبال تقویت فناوری ساخت افزایشی در ایالات متحده بوده است تا بتواند بخش تولید این کشور را تحریک کند.

با توجه به پیشرفت های فناورانه در حوزه چاپ سه بعدی و حالا حضور گسترده سرمایه گذاران خطرپذیر در صنعت پرینت سه بعدی و همچنین سیاست های کاخ سفید، باید منتظر جهش های بزرگ در حوزه چاپ سه بعدی باشیم.

منبع: وال استریت ژورنال

 

مطالب پیشنهادی
چاپ سه بعدی چوب
وبلاگ

چاپ سه بعدی چوب

چاپگر های سه بعدی امروزه مواد بسیاری را می تواند بسازند، پلیمر ها، فلزات، سرامیک ها و کامپوزیت ها امروزه با مکانیزم های مختلفی چاپ

کامل بخوانید

یک پاسخ

  1. سایت خیلی عالی و مطالب مفیدی دارید، اطلاعات کاملی در مورد تولید قطعات فلزی و.. با دقت و ظرافت دقیق گذاشته اید، امیدوارم بتونم در تولید قطعات فلزی و ورق با CNC و.. با هم همکاری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرفصل مطالب